Restaurant Krojet e Vutha

kamperen kampvuur by Restaurant Krojet

kamperen kampvuur by Restaurant Krojet
mail plaveguci@hotmail.com of via gsm +31(0) 643937565. gsm +32(0) 490404991

U kunt hier kamperen Dan kunt u de omgeving verkennen te voet

U kunt hier kamperen Dan kunt u de omgeving verkennen te voet
Geniet van het uitzicht op de bergen in de ochtendzon. Zoek naar onontdekte ruines terwijl je wandelt door de prachtige Bergen ... Geniet van het super uitzicht op de bergen van deze prachtige omgeving Kamperen is een vorm van openluchtrecreatie waarbij men in een tent, caravan, camper, tenthuisje of ander relatief eenvoudige recreatiewoning. U kunt hier kamperen Dan kunt u de omgeving verkennen te voet,

Krapfen (bombolone)


Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri krapffen vjen nga "krafo" qe dmth e skuqur. Nje hipoteze tjeter eshte ajo ku thuhet se rreth viteve '600 nje pastiçere vieneze Krapf ka qene e para qe i ka krijuar.

Per 12 bombolone

600gr miell
2 veze
1 gote qumesht
2 luge sheqer
2 luge gjalp ne temperature ambjenti
1 luge te vogel maja birre
1 bustine vanilje
1 maje luge kripe
recel per mbushje
sheqer pluhur per zbukurim

Ne nje ene te thelle hedhim sheqerin, gjalpin, qumeshtin e ngrohte ne te cilin kemi tretur majan e birres, vezet, vaniljen dhe pak kripe. I perziejme mire te gjithe perberesit derisa te formohet nje mase homogjene, me pas shtojme miellin dhe vazhdojme rrahjen me pirun ose tel vezesh. Brumi qe duam te perftojme duhet te jete relativisht i bute, por qe te shkeputet nga dora. E punojme brumin me dore ne nje siperfaqe horizontale per rreth 5 minuta (ne kete menyre bombolonet behen me te buta) duke i shtuar miell nese eshte e nevojshme dhe e vendosim ne nje vend te ngrohte te mbuluar me pecete derisa te dyfishoje vellimin e tij per 1 - 1 e 1/2 ore.
www.unegatuaj.com

Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Maza në Kopaj

Maza  në Kopaj

Flija

Flija

Qingji ne tepsi

Qingji ne tepsi

Sofra me buk

Sofra me buk